Engelsiz Deniz - DESSAT

İçeriğe git

Engelsiz Deniz

FAALİYETLER
Engel SİZ siniz...
2011 Yılında başlayan ve ilhamını Türkiye'nin ilk, IDDA Adwanced Open Water Diver sertifikasına sahip dalıcısı olan Ufuk KOÇAK' tan alan "Engelsiz Dalış Projesi" zihinlerdeki engelleri kaldırmayı amaç edinen bir projedir.

Projenin hedefi yürümek, koşmak, tırmanmak gibi meziyetler istemeyen su altındaki engelsiz ortamı kullanarak: engelli bireylerin, aktif ve üretken olmalarını sağlamak, özgüvenleri arttırmak, meslek eğitimi almalarına olanak sağlamak, neşe ve huzur uyandırmak, bağışıklık sistemini güçlendireceği engelli vatandaşlarımızın engellerini ortadan kaldıracakları su ortamında terapi yapmalarını sağlamaktır.

Proje Gölcük Belediye Başkanlığı'nın destekleri ile Gölcük Engellilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin gözetiminde ve Değirmendere Sualtı Topluluğu (DESSAT) bünyesindeki IDDA (Uluslararası Engelli Dalıcılar Birliği (International Divers Disabled Assocation) engelli dalış eğitmenleri tarafından yürütülmektedir.

3 yılı aşkın bir süredir Gölcük Engellilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Değirmendere Sualtı Topluluğu (DESSAT) tarafından hiçbir ücret alınmadan koordineli olarak yürütülen projede Kocaeli Bölgesinde engelli vatandaşlarımıza eğitim verilmiştir.

Bu projenin en önemli özelliği engelli vatandaşları kısa süreli olarak sualtıyla tanıştırıp bu aktivitenin onların zihinlerinde güzel bir anı olarak kalmasından ziyade IDDA Dalıcı sertifikasyon sisteminde ulaşabilecekleri en üst seviyeye kadar eğitimlerine DESSAT engelsiz tesislerinde devam edilerek sürekliliği olan bir faaliyet olmasıdır.

TRT'de yayınlanan "Şahika'nın Mavi Dünyası" adlı belgeselde de projeye bir bölüm ayrılmıştır.


İçeriğe dön