HAKKIMIZDA - DESSAT

İçeriğe git

HAKKIMIZDA

KURUMSAL
2005 yılında Değirmendere Spor bünyesinde Değirmendere Spor Sualtı Topluluğu adı ile kurulan DESSAT sualtı ve suüstü sporlarının hemen hemen her branşında faaliyet göstermektedir.

İlk başlangıçta bölge halkını sualtı ile tanıştırmayı hedefleyen DESSAT, 2008 yılından itibaren Değirmendere Spor Bünyesinden ayrılarak, halen faaliyetlerini sürdürdüğü Yalı Mahallesi Zeytin oğlu Sokakta bulunan tesislerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Her bir taşında tüm eğitmen ve üyelerinin el emeğinin bulunduğu DESSAT eğitim tesislerinde aile ortamında su üstünün ve sualtının tadını bu sıcak ortamda çıkartmak mümkündür.

Kelimenin tam anlamıyla gönüllülerden oluşan DESSAT kurulduğu günden bu zamana kadar yapmış olduğu faaliyetlerle örnek bir sivil toplum örgütü olduğunu da bir çok kez göstermiştir. Bu kapsamda 2006 – 2008 yaz sezonunda 30 kişilik DESSAT gönüllü cankurtaranları ile Kefken Cebeci Koyunda hafta sonları gönüllü cankurtaranlık hizmeti verilmiş ve bu tarihler arasında 500 den fazla kişi boğulmaktan kurtarılmıştır. Diğer yandan aynı tarihler arasında Cebeci/Kefken koyunda her hangi bir ölümlü boğulma olayı yaşanmamıştır.

Bununla birlikte Kocaeli Büyükşehir belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde aynı dönemde gönüllü Arama Kurtarma faaliyetinde bulunulmuş ve 200 den fazla kayıp personel arama ve suda kurtarma görevi başarı ile gerçekleştirilmiştir.DESSAT dalış ve cankurtaran eğitmenleri tarafından başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok belediye, MAG ve benzeri sivil toplum örgütü mensuplarına dalış ve cankurtaran eğitimleri verilmiştir.

Işıklar Dünya Off-Shore müsabakalarında halen DESSAT tarafından yetiştirilen kurtarma hakemleri RESCUE Tim olarak görev yapmaktadır.

DESSAT tarafından Gölcük Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile koordineli olarak "Engelsiz Deniz Projesi" başlatılmıştır.

DESSAT bünyesinde yapılan faaliyetler:

1. Her seviyede TSSF/CMAS eğitim dizgelerine uygun dalış eğitimi

2. Her seviyede SSI eğitim dizgelerine uygun dalış eğitimi

3. SSI eğitim dizgelerine uygun Serbest Dalış Eğitimi

4. ILS eğitim dizgelerine uygun Cankurtaran Eğitimleri

5. IDDA eğitim dizgesine uygun Engelli Dalış Eğitimleri

6. Her Yaş ve Seviyede Yüzme Eğitimleri

7. Sualtı Rugby Takımı

8. Monopalet

9. Sualtı Hokeyi

10. Her seviyede DAN Temel ve Oksijenli İlk Yardım Eğitimleri

11. Rüzgar Sörfü

12. Paintball


İçeriğe dön